Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/szem_betegsegei/2702/a-szemuveglencse-kivalasztasa
A szemüveg elengedhetetlen és legfontosabb része a szemüveglencse.
A szemvizsgálatot követően, a szükséges dioptria ismeretében, a megfelelő szemüveglencse kiválasztása van hátra, ami sok esetben a szemüvegkeret fajtáját is befolyásolhatja.
Ha a lencse nem megfelelő minőségű és típusú, akkor a szemüveg többet árt, mint használ viselője számára. Az Ön igényeinek legmegfelelőbb szemüveglencse kiválasztásában szakmai tapasztalatunkkal segítjük, hogy garantáltan elégedett legyen szemüvegével.
Lencsetípusok:
Az egyfókuszú szemüveglencse - másnéven unifokális lencse - teljes felületén ugyanannyi a dioptria lefutása. Adott távolságra nyújtanak éles látási lehetőséget és egy adott dioptriával készülnek. Fiatal korban mindenhová élesen látunk, és mindig az éppen aktuális, de egy dioptriával elegendő szemüvegünknek rendelkeznie. Amikor a szem természetes öregedése folytán azonban már nem elég egyetlen dioptria az éles látáshoz, hanem szükségünk van külön közeli, és külön távoli korrekciókra akkor választjuk a több dioptria értéket tartalmazó lencsetípusokat (bifokális, multifokális lencséket).
A bifokális lencse esetén a lencse két fókuszú, a különböző törőerejű lencserészek között vékony vonal látható. A közeli korrekció, olvasó dioptria alul helyezkedik el. Alakja alapján van pajzs- és körbifocalis lencse. A felső részen általában a távoli korrekció van becsiszolva.
A multifokális (progresszív) lencse szintén két fokuszú, de a bifokális lencsékkel szemben az összeillesztés teljesen láthatatlan. Ezek a legkorszerűbb lencsék, melyeknél a távoli és közeli dioptria között folyamatosan (progresszíven) változik a dioptria értéke. A korábban széles körben használt bifokális lencsék kiváltására fejlesztették ki őket, aminél nem csak szebbek, de viselésük is sokkal komfortosabb, a két dioptriaérték közötti ugrás hiánya miatt. Ugyanakkor előfordul, hogy megszokásuk néhány hét türelmet igényel.
A munkaszemüveg lencsék, olyan speciális progresszív jellegű lencsék, amelyeket nem általános viselésre, hanem asztalnál végzett munkához és szabadidős tevékenységhez fejlesztettek ki. Ilyen típusú szemüveggel az olvasó távolságtól akár 1-3 méterig is élesen látunk.
A lencse anyaga
A lencse készülhet üvegből és műanyagból. A műanyag lencsék könnyebbek, kevésbé törékenyek, ennek következtében biztonságosabbak, viszont könnyebben karcolódnak, mint az üveglencsék.
Fényáteresztő képesség lehetőségei
- teljesen átlátszó lencsék;
- különböző fokban színezett lencsék - pl. a dioptriás napszemüvegek;
- átmenetes lencsék - a sötétítés csak a lencse felső részét érinti;
- fényre sötétedő lencsék - a beérkező fény UV-sugárzás tartalmát érzékelve sötétednek el.
A lencse felületi rétegei
Karcmentes réteg: vékony, kemény lakkréteg, amely ellenállóbbá teszi a lencsét a külső behatások ellen. Sajnos nem véd minden külső behatástól, erős dörzsölés hatására lekophat.
Antireflex réteg: A fény a határfelületeken megtörik és visszaverődik. A réteg a lencséről a szembe visszatükröződő kép erősségét csökkenti, szünteti meg. A réteg hiányában a szemüveglencse a fényképeken becsillan.
Páramentesítő réteg: A hidegből melegbe való belépéskor a hideg felületeken pára csapódik le. A réteg nem véd száz százalékosan a párásodás ellen, de gyorítja a szemüveglencsére lecsapódott pára elpárolgását.